Cranberry Trifest Olympic Triathlon

Swim T1 Bike T2 Swim Overall Time
Ellen Witkowski 24:27 1:54.2 1:17:40 1:39.5 43:59 2:29:39.0

Ellen finished 2nd in the Collegiate Women division!

Read More

Jacksonville Olympic Triathlon

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Nick Wendel 22:53.2 47.7 58:53.8 37.1 37:31.2 2:00:43.0
Carolyn Harper 29:22.2 57.2 1:06:45.8 1:02.0 44:39.7 2:22:46.9

Nick finished 1st Overall!!

Carolyn finished 1st in her age group (W20-24)!

Read More

Massachusetts State Olympic Triathlon

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Emily Lawson 25:51 1:50.1 1:11:11 0:56.4 46:38 2:26:23.8
Lindsey Wilcox 33:02 2:33.6 1:20:36 0:37.5 57:19 2:54:07.3

Read More

WTS Chicago

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Natalie Tukan 23:04 3:43 1:03:31 2:46 44:40 2:17:42

Natalie Finished 2nd in her age group (W20-24) !

Read More

IRONMAN Coeur d’Alene

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Owen Kendall 58:44 3:26 5:23:14 2:12 3:09:59 9:37:35

Owen Finished 3rd in his age group (M30-34), qualifying him for the 2014 Ironman World Championship!!!

Read More

Black Bear Olympic Triathlon

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Austin Lent 28:35.7 3:48.2 1:27:20.0 2:13.4 46:25.4 2:48:30.8

Read More

NE Season Opener Sprint Triathlon

Swim T1 Bike T2 Run Overall Time
Nick Wendel 7:06 1:42.3 23:11 0:29.8 16:51 49:19.0
Matt O’Connor 6:29 1:44.7 24:44 0:54.7 19:24 53:15.7
Riley Pihl 8:16 2:20.3 25:21 1:15.2 18:40 55:51.0
Anna Geary-Meyer 7:11 1:48.0 26:18 0:47.9 21:05 57:07.8
Stephanie Lie 6:50 1:29.0 26:53 0:40.1 21:57 57:47.9
Ellen Witkowski 8:28 1:39.7 25:38 1:04.8 21:01 57:49.4
Natalie Tukan 6:52 1:44.2 26:22 0:52.3 22:29 58:17.9
Kate Girouard 6:55 1:47.2 28:09 0:37.8 20:59 58:26.6
Austin Lent 8:46 3:08.7 26:45 0:50.3 19:36 59:03.9
Sean Matlis 10:13 1:32.9 26:04 0:53.7 20:32 59:14.5
Sean Matuszak 8:13 2:14.1 27:12 1:12.0 21:42 1:00:31.7
Joe Perez-Rogers 6:45 2:29.9 26:53 0:45.0 24:02 1:00:52.8
Carolyn Harper 9:50 1:50.8 26:42 0:56.1 21:55 1:01:12.7
Lindsey Wilcox 10:18 2:13.9 31:05 0:42.5 24:59 1:09:16.9
Jackson Elizondo 8:45 2:28.6 31:27 1:33.4 25:30 1:09:41.5
Koreen Shoham 9:15 2:42.6 32:48 1:15.8 28:17 1:14:16.3
Jessica Smith 10:51 2:26.6 34:18 0:38.3 29:59 1:18:11.3

Podium Finishers:

Nick Wendel – 2nd Collegiate division

Anna Geary-Meyer – 1st Collegiate division

Stephanie Lie – 2nd Collegiate division

Ellen Witkowski – 3rd Collegiate division

 

 

 

 

Read More

USAT Collegiate Nationals

Draft Legal Sprint

Place Name Swim Pace T1 Bike Avg Speed T2 Run Pace Total Time
29 OA Owen Kendall 11:58 1:27 00:45 31:19 23.8 00:38 15:12 4:52 00:59:50.08
49 OA Nick Wendel 13:23 1:37 00:50 32:29 23.0 00:31 16:28 5:17 01:03:38:89
24 OA Natalie Tukan 11:22 1:23 00:51 36:39 20.3 00:49 20:38 6:38 01:10:15:41

 

Olympic Distance – Male

Place Name Swim Pace T1 Bike Avg Speed T2 Run Pace Total Time
 24 Owen Kendall  20:55  1:16  1:12  54:38  24.6  1:10  33:34  5:24  1:51:26
 119 Nick Wendel  23:31  1:25  1:22  58:23  23.0  1:07  37:00  5:57  2:01:20
 231 Patrick Moseley  23:54  1:27  1:26  1:02:14  21.6  1:10  39:05  6:17  2:07:45
 265 Matt O’Connor  20:35  1:15  1:54  1:01:28  21.8  1:36  41:41  6:42  2:09:12
 341 Nick Smith  29:04  1:46  1:16  59:42  22.5  2:02  41:21  6:39  2:13:22

 

Olympic Distance – Women

Place Name Swim Pace T1 Bike Avg Speed T2 Run Pace Total Time
 44 Natalie Tukan 21:03 1:16 01:34 01:03:52 21.0 01:14 46:07 7:25 02:13:47:47
107 Stefanie Lie 21:25 1:18 01:31 01:08:31 19.6 01:15 48:38 7:49 02:21:18:46
 142 Carolyn Harper 30:31 1:51 01:51 01:07:37 19.9 01:33 42:55 6:54 02:24:24:80
152 Tess Timmes 24:45 1:30 02:26 01:06:57 20.0 01:38 50:02 8:03 02:25:45:43
199 Anna Geary-Meyer 25:15 1:32 02:00 01:10:44 19.0 01:47 47:20 7:37 02:29:04:13

Read More

Try-a-Triathlon Results

 

Overall Place Gender Place Number Name Time
1 1 209 Miles Graham 0:25:17
2 1 103 Nicholas Kostelecky 0:25:17
3 3 206 Nathaniel Michener 0:25:44
4 1 408 Jessica Fenton 0:26:01
5 4 405 Aaron Yagoda 0:26:03
6 5 406 Alex Silveri 0:26.05
7 6 308 Andres Onetto 0:26:15
8 7 205 Andrew Macaccio 0:26:15
9 2 109 Emily Greeke 0:26:15
10 8 707 Derin Sevenler 0:26:31
11 3 702 Alissa McKnight 0:26:44
12 4 404 Melissa Ho 0:26:45
13 9 401 Cameron Raughtigan 0:26:47
14 10 704 Brett Erspamer 0:26:48
15 5 708 Julia Hall 0:27:00
16 11 705 Jack Long 0:27:05
17 6 106 Isabella Sanders 0:27:12
18 12 310 Tyler Ford 0:27:18
19 13 601 Justin Hsu 0:27:37
20 14 207 Sean Burciago 0:28:07
21 7 302 Amy Ishioka 0:28:08
22 15 703 Andrew McKnight 0:28:12
23 16 107 Pierre Bertrand 0:28:23
24 8 303 Valerie Tao 0:28:25
25 17 510 Steven Park 0:28:26
26 9 602 Jelena Popova 0:28:30
27 10 504 Jessica Smith 0:28:30
28 11 606 Ashley Higgs 0:28:34
29 12 507 Allison Durkan 0:28:35
30 13 202 Kathleen Grueter 0:29:02
31 14 410 Margaret Harbison 0:29:06
32 15 110 Annabel Kupke 0:29:10
33 16 105 Sarah Sherman 0:29:15
34 18 407 Eric Hudson 0:29:18
35 17 203 Rachel Eckles 0:29:20
36 18 409 Julia Mirochnick 0:29:22
37 19 402 Felix Li 0:29:35
38 20 104 Tess DeLean 0:29:38
39 21 604 Brianna Ballard 0:29:40
40 22 503 Maya Allen 0:29:59
41 23 509 Emily Palmer 0:30:00
42 24 605 Allyson Alfonso 0:30:23
43 25 607 Kelsey Durand 0:30:33
44 26 502 Kelly Toups 0:30:39
45 27 603 Grace Kaufman 0:30:45
46 28 506 Joan Rajfer 0:30:47
47 29 505 Ashley Reischman 0:31:59
48 30 701 Anna Melnick 0:32:00
49 31 610 Sara Bassett 0:32:01
50 32 608 Katie Joseph 0:32:27
51 33 609 Megan Feddern 0:32:29
52 34 403 Danielle Broomfield 0:33:53
53 35 501 Melpo Kalaiztidis 0:36:45
54 19 508 Will Moore 0:38:44

Read More

Hyannis Half-Marathon & Team Relays

Half Marathon

Place Div/Tot Division Net Time Pace Name
2 2/256 M30-39 1:11:40 5:28 Owen Kendall
44 19/214 M18-29 1:23:57 6:25 David Martinez
488 70/556 F18-29 1:43:00 7:52 Steph Lie
655 99/556 F18-29 1:46:46 8:09 Tess Timmes
1276 219/556 F18-29 1:56:34 8:54 Lindsey Wilcox
1703 313/556 F18-29 2:03:46 9:27 Liz Rathje

Team Relay

Place Div Place Div Net Time Pace Team
4 2 Mixed-Open 3:01:18 6:55 We Love The B.U.T.T
5 1 Male-Open 3:02:25 6:58 Everything B.U.T.T
7 3 Mixed-Open 3:03:46 7:01 B.U.T.T. Kickers

Read More